Arctium lappa
Čičak je dvogodišnja zeljasta biljka. Stablo mu dostiže visinu i do dva metra, rebrasto je, crvenkasto i u gornjem delu jako razgranato. Ima krupne tamno-zelene listove dugačke do 50 cm i skoro toliko široke. Srcojajasti su, ka vrhu stabla sve sitniji, odozgo zeleni, a sa naličja pokriveni sivim pustenastim dlakama. Ima smeđe lepljive cvetne glavice svetle ljubičaste boje na krajevima. Krunica cevasta, na vrhu deljena na pet režnjeva, purpurnocrvene boje. Plod ahenija dugacka 5-7 cm, crna. Cveta u julu i avgustu.
Čičak je korovska biljka koja raste uz ograde, puteve, groblja, smetlišta, na sunčanim mestima u blizini naselja i na visini do 100 metara.
Koristi se koren (Bardanae radix), ređe samo plodovi (Arctii fructus) ili ulje (Oleum Bardanae radicae). Koren se vadi u jesen ili rano u proleće, najbolje u drugoj godini.
Ubrani koren se opere, očisti od žilica, uzduž razreze i suši na lesama u hladu. Odnos sveže i suve droge je 5:1. Ukusa je slatko-sluzastog, kasnije nešto gorkog. Može da sadrži do 10% ukupnog pepela.
U korenu se nalazi do 45% inulina, sluzi u kojima dominiraju ugljeni hidrati, male količine etarskog ulja (sa više od 60 identifikovanih supstancija), sitosterol, stigmasterol, gorke materije i dr.
Koren čička je depurativ, dijaforetik, diuretik, stomahik, antiflegmatik, oreksigenik. Ipak, najčešće se koristi kao sredstvo za izbacivanje viška tečnosti, protivupalno i stimulativno sredstvo u stvaranju i izlučivanju žuči. U obliku dekokta spolja se upotrebljava kod ekcema, čireva, sifilisa, gonoreje i kod reume. Postoje podaci da daje dobre rezultate kod psorijaze.
KOREN ČIČKA
Koren čička je najbolje brati u jesen i to prve ili druge godine, dok je biljka mlada, jer kasnije postaje drvenasta. Umesto skroba koren sadrži polusaharid inulin, pa je veoma pogodan za ishranu obolelih od šećerne bolesti, bolesti jetre i žuči. Oljušćen se može jesti svež, kuvan, ili pečen kao krompirići. Može se sušiti ili kiseliti za zimu.
Kada se koren izvadi, opere se i iseče na manje delove. Suši se na toploj peći ili ploči šporeta na temperaturi od oko 40°S.
Propržen i samleven koren može se upotrebiti kao zamena za kafu.
Koren čička, po mogućnosti svež, koristi se za otklanjanje otrova iz organizma kod akutnih stanja, kao što su septične groznice ili upale zglobova usled nagomilavanja otrova. Pomaže u uspostavljanju ravnoteže kod psihički nestabilnih osoba i uklanja jake negativne emocije, kao što su ljutnja, agresija, preterana ambicija...
Stabljike i peteljke se pre pripremanja oljušte oštrim nožem.
PRIPREMANjE ČAJA: 2,5 g (1 kašičica) osušenog i sasitnjenog korena čička preliti sa 150 ml hladne vode, kuvati u poklopljenom sudu 1 sat i procediti. U toku dana popiti 2-3 šolje nezaslađenog čaja pre obroka.
U narodnoj medicini koren čička je veoma popularan za lečenje bolesti korena kose, ispiranjem nezaslađenim odvarom. Za tu namenu se koristi i ulje čička, zajedno sa uljem masline ili oraha, kada je koža masna. Za rast kose ne treba koristiti obloge od korena čička.
EKSTRAKT ČIČKA je sastavni deo mnogobrojnih preparata sa antibiotskim i antidijabetskim delovanjima. Na eksperimentalnim životinjama je pokazano da smanjuje količinu šećera u krvi, pa se koren ove biljke može upotrebiti i za tu namenu. I ostale vrste iz roda Arctium imaju slična lekovita delovanja.
Koren čička sadrži najviše inulina, sluzi, gorke materije, fitoncida, nešto etarskog i masnog ulja. Korisna svojstva čička ogledaju se u antibakterijskom i antiseptičkom delovanju zbog fitoncida, kao i ubrzanom rastu kose upotrebom čičkovog ulja.
PRODUKTI ČIČKA - ŠIROK SPEKTAR LEKOVITOG DEJSTVA
Ulje od čička se upotrebljava za masiranje korena kose i kao sredstvo protiv peruti, a priprema se na sledeći način: usitnjeni koren čička staviti u teglu, preliti svežim kvalitetnim uljem i ostaviti na suncu 3-4 nedelje. Zatim ga procediti i sipati u flašicu tamne boje. Po potrebi utrljavati u koren kose, najmanje sat vremena pre pranja. Pomaže kod opadanja kose, ali nema dejstvo u slučaju hormonalnog poremećaja.
Sok: sveže izvađen, očišćen i dobro opran koren, narendati i preliti vodom da ogrezne. Sačekati pola sata, pa snažno istisnuti kroz gušću gazu. Piti polako, po dve kafene šolje dnevno.
Iz knjige "Kuvar samoniklog bilja", autora Mirjane Ilić prenosimo sledeće:
Čaj od čička je siguran lek za sprečavanje opadanja kose, za lečenje čireva, ekcema, reumatizma i dijabetesa. Čaj se priprema na sledeći način: dve kašike korena čička preliti jednom šoljom hladne vode i staviti da ključa 10 minuta. Piti dve šolje dnevno protiv reumatizma i dijabetesa.
Sirup protiv opadanja kose i bolesti kože (ekcema) priprema se na sledeći način: staviti tri pregršti korena čička na jedan litar vode, kuvati 20 minuta, a zatim procediti. Ujutro i uveče ovom tečnošću trljati kožu glave, a tri puta dnevno trljati obolela mesta na koži (ekcem).
Čičak je izvrsno sredstvo za čišćenje organizma, jer podstiče izlučivanje mokraće i znojenje.
Pomaže u lečenju mladalačkih akni, kao i infektivnih bolesti sa osipom (boginje, ospice).
Nekada se ova biljka gajila i njeni osušeni listovi su se upotrebljavali za duvan. Neretko se listovi upotrebljavaju umesto blitve.
Bere se tokom cele godine, a najbolje je u proleće.
Specijalni losion protiv opadanja kose: U 1/2 l ruma izdrobiti dve pregršti svežeg čičkovog korena i pregršt korena koprive. Ovom smesom masirati kožu glave.
Koren čička je veoma cenjen u makrobiotičkoj kuhinuji, zbog okrepljujućeg i pročišćavajućeg delovanja, pa se često po jedan ili dva iseckana korena dodaju supama, čorbama i jelima od mahunarki.
RECEPTI
(U makrobiotičkoj kuhinji veoma je cenjen i maslačak od koga možete verovali ili ne, praviti, pored salata, med, vino, omlet, kafu, čaj, a i turšiju - Kuvar samoniklog bilja, autor Mirjana Ilić).
SALATA I SUPA OD ČIČKA
Salata
Kratko obariti u slanoj vodi po 100 g stabljike čička i pupoljaka maslačka. Stabljike iseckati, izmešati, dodati 200 g kuvanog krompira isečenog na kockice. Dodati šaku sremuša (svežeg ili iz turšije). Preliti majonezom napravljenim od jednog jajeta, pola kašičice soli, soka od pola limuna i jedne šolje ulja.
Supa
Očistiti i iseckati 200 g krompira, pa ga zajedno sa 40 g pirinča skuvati u jednom litru vode. U drugoj posudi na 40 g ulja prodinstati 80 g luka i na to dodati 300 g sitno iseckano čičkovog lišća sa peteljkama. Dodati malo vode i promešati dok ne omekša. Naliti vrućom vodom, posoliti, pobiberiti, dodati aleve paprike po ukusu. Kada provri isključiti i ostaviti poklopljeno još 10-15 minuta.
Makrobiotički dinstani čičak
Zagrejati kašiku susamovog ulja, dodati solju čičkovog korena i pržiti na blagoj temperaturi oko tri minuta. Zatim dodati pola šolje rendane šargarepe i pržiti još tri minuta. Sipati vode da povrće bude do pola prekriveno, posoliti morskom solju, poklopiti i kuvati dok ne omekša. Pred kraj začiniti tamari sosom po ukusu. Skinuti poklopac, sačekati da sva voda uvri i skloniti sa vatre.
Branislava Gršić